Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

verified_user
1705 polubień
4239 ulubione
ul M. Konopnickiej 26
30-302 Kraków, Polska
Poproś o informacje

Firmy podobne do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Galeria Sztuki ATTIS Kraków
Starowiślna 14, Kraków
Galeria Sztuki ATTIS została założona w 2003 roku przez Ryszarda Lachmana. Sied…
Galeria Bunkier Sztuki Kraków
Plac Szczepański 3a, 31-011 Kraków, Poland, Kraków
None
Galeria Sztuki Współczesnej Kersten Gallery Kraków
ul. Sławkowska 5/7, Kraków
Robert Włodarczyk ma przyjemność zaprezentować Państwu Galerię Sztuki Współczes…
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ KERSTEN Kraków
ul. Sławkowska 5/7 , Kraków
Robert Włodarczyk ma przyjemność zaprezentować Państwu Galerię Sztuki Współczes…

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” Informacje o firmie

Ogólne informacje

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” – muzeum w Krakowie założone w 1994 roku, narodowa instytucja kultury, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów w 2013 roku.HistoriaW 1920 roku krytyk, pisarz i kolekcjoner Feliks Jasieński przekazał krakowskiemu Muzeum Narodowemu swoje zbiory przedmiotów związanych z Japonią (w tym dzieła malarzy japońskich). Po śmierci kolekcjonera (1929) zbiory nie były wystawiane (czego powodem był m.in. brak miejsca, kolekcja liczyła ponad 6500 przedmiotów), z wyjątkiem wystawy w krakowskich Sukiennicach w 1944 roku. Wystawę tę zobaczył wówczas 19-letni Andrzej Wajda, który zafascynował się tą sztuką.W 1987 roku, prawie pół wieku po tamtej wystawie, Andrzej Wajda odebrał nagrodę filmową Kioto. Postanowił całą sumę przeznaczyć na wybudowanie w Krakowie budynku, w którym można by umieścić zbiory Feliksa Jasieńskiego.W realizacji tego planu Andrzeja Wajdę wsparły władze Krakowa oraz rząd Japonii (pomoc ambasadora Nagao Hyodo). Do powstania muzeum przyczynili się także przyjaciele reżysera z Fundacji Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Około miliona dolarów przekazał na budowę centrum Związek Zawodowy Kolei Wschodniej Japonii (z przewodniczącym Akira Matsuzaki).Projekt koncepcyjny wykonał i podarował Fundacji Kyoto-Kraków znany, japoński architekt Arata Isozaki. Z biurem Isozakiego po stronie polskiej współpracował architekt Krzysztof Ingarden i JET Atelier. Jest to bardzo nowoczesny obiekt, odwołujący się jednak do dawnej...

ul M. Konopnickiej 26 Kraków

Numery telefonów
Strony
Konta społecznościowe
facebook

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę