Pałac Biskupi w Krakowie

verified_user
7 polubień
85 ulubione
Franciszkańska 3
31-004 Kraków, Polska

Firmy podobne do Pałac Biskupi w Krakowie

Muzeum Cystersów w Mogile Kraków
ul. Klasztorna 11, Kraków
Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów wraz z Biblioteką w Opactwie Cystersów w …
Muzeum Armii Krajowej Kraków
Wita Stwosza 12, Kraków
<html><body><span>Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krako…
MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ Kraków
ul. Św. Wawrzyńca 15 , Kraków
Muzeum Inżynierii Miejskiej, założone przez Gminę Miasta Kraków w 1998 roku, gr…
Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN Kraków
Św. Sebastiana 9, Kraków
Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Aka…

Pałac Biskupi w Krakowie Informacje o firmie

Ogólne informacje

Pałac Biskupi w Krakowie – siedziba kurii metropolitarnej, od końca XIV w. siedziba biskupów krakowskich. Pomimo burzliwych dziejów pałac swoją pierwotną funkcję spełnia do dnia dzisiejszego. Przykład sztuki XIX wieku, z zachowanymi fragmentami z czasów renesansu i baroku. Znajduje się przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Jedno z miejsc związanych z biskupem, kardynałem i papieżem – Janem Pawłem II. Jest największym po Wawelu pałacem krakowskim.HistoriaOd średniowiecza do XIX w.Od założenia biskupstwa krakowskiego przez niemal całe średniowieczne dzieje rezydencja biskupów znajdowała się na Wawelu. Pierwsze wzmianki o nowej rezydencji w obecnym miejscu pochodzą ze schyłku XIV wieku. W rejonie tym, niegdyś "bagnistym i przepadzistym" istniał już w XIII w. jakiś budynek, mniejszy i o innej formie architektonicznej. Ta pierwotna budowla uległa zniszczeniu podczas pożaru w 1462 roku. Za panowania kardynała Zbigniewa Oleśnickiego (1423–1455) pałac rozbudowano i otoczono murem. W XVI stuleciu pałac dwukrotnie przebudowywano: po raz pierwszy w okresie panowania Piotra Tomickiego, drugi raz u schyłku wieku za rządów Piotra Myszkowskiego. Z tych czasów zachowała się kolumnowa loggia na parterze, oraz jeden z portali w krużgankach wiodący do apartamentów biskupich. Odbudowy i przebudowy rezydencji dokonali Jan Maria Padovano i Gabriel Słoński. Z polecenia biskupa Tomickiego dobudowano tylne skrzydło pałacu.

Franciszkańska 3 Kraków

Numery telefonów
Konta społecznościowe
facebook

Pałac Biskupi w Krakowie Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yellow Pages - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę